اولین ETF معکوس بیت کوین در کانادا عرضه خواهد شد

مؤسسات مالی در کانادا و نهادهای نظارتی واقعاً در حال تلاش برای حرکت رو به جلو هستند تا محصولات مشتق شده بیت کوین را به بازار عرضه کنند. پس از تصویب دو ای تی اف (ETF) بیت کوین در فوریه ۲۰۲۱، قانون گذاران کانادایی اکنون اولین صندوق معاملات بیت کوین معکوس (ETF) را تأیید کرده‌اند. اساساً، این بدان معناست که مشتریان اکنون می‌توانند هر دو کار را انجام دهند. این دو کار همان معاملات طولانی مدت و کوتاه مدت بیت کوین هستند.

روز چهارشنبه ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین)، مدیریت ای تی اف هوریزون (Horizons ETFs) از راه اندازی بتا پروی بیت کوین (BetaPro Bitcoin ETF) و بتا پروی معکوس (BetaPro Inverse Bitcoin ETF) خبر داد. سهام این ای تی اف بیت کوین از روز پنجشنبه، ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) در بورس اوراق بهادار تورنتو آغاز می‌شود.

این تصمیم درست در زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت بیت کوین  روز چهارشنبه با رسیدن به بالاترین رقم تاریخی خود بالاتر از ۶۴۰۰۰ دلار افزایش یافته است.

ای تی اف هوریزون بیت کوین بتا پرو (Horizon’s BetaPro Inverse Bitcoin) عملکرد معکوس صد درصدی روزانه یک شاخص را ارائه می‌دهد. در بیانیه مطبوعاتی اشاره شده است که این شاخص بازدهی را که در طول زمان از طریق قرار گرفتن در معرض سرمایه گذاری‌های تصور طولانی در آتی بیت کوین حاصل می‌شود تکرار می‌کند.

باید توجه داشت که ای تی اف معکوس بیت کوین هزینه مدیریت ۱/۴۵ درصدی را به خود جلب می‌کند. با این حال، هزینه مدیریت محصول آن فقط ۱ درصد است.

فشارها برای یک ساخت یک ETF بیت کوین در ایالات متحده

با اقدام تهاجمی و سریع کانادا در زمینه معرفی محصولات ای تی افت (ETF) بیت کوین در بازار، بازیگران نهادی همگی در حال حاضر چشم به بازارهای ایالات متحده دارند. در حالی که رئیس هیئت مدیره، گری گنسلر (Gary Gensler) فقط یک روز است که مسئولیت خود را به عهده می‌گیرد، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) تحت فشار فزاینده‌ای برای ایجاد یک ای تی اف آمریکایی است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، هفته گذشته نیز تأیید کرد که بررسی پرونده‌ای تی اف بیت کوین را ا آغاز کرده است.  از طرف دیگر،  ای تی اف پرپس بیت کوین (Purpose Bitcoin ETF) در حال حاضر از ۱ میلیارد دلار موجودی بیت کوین عبور کرده است.